Volle bussen met Nederlanders rijden heen en weer over de Duitse grens. Koopjesjagers krijgen in Bocholt 3,5 uur de tijd om te winkelen. De busreizen zijn steeds vaker volgeboekt en het aantal bussen blijft toenemen. Ondernemers in Nederland slaan alarm.
Meerdere bussen vanuit Nederland komen aan in het Duitse Bocholt om een middagje te shoppen. Weer richting huis gaande hebben deze mensen tassen vol goedkoop geshopte artikelen als verzorgingsproducten, tabak en nog veel meer.
Steeds meer Nederlanders willen mee de grens over met georganiseerde dagtochten. Via opstapplaatsen in Dordrecht, Rotterdam, Den Haag, Leiden, Amsterdam en Arnhem gaan afgeladen bussen richting Duitsland en worden voor het winkelcentrum afgezet.
“Voor deze reis betaal ik € 34, maar dat geld haal ik er makkelijk uit’’, zegt Edmund Codfried uit Den Haag, nadat hij net de bus heeft verlaten. “Ik kom vooral voor bepaalde soorten olijfolie, zuurkool en thee. Voor € 50 koop ik hier ook andere ingrediënten waar ik bijna drie weken mee kan koken. Dat lukt me in Nederland niet.’’
Buschauffeur Albert van Meering Touringcars Amsterdam staat te wachten op de parkeerplaats op terugkerende passagiers. “Zelf rijd ik nu drie keer in de week naar Bocholt, Kleve of Düsseldorf en waarschijnlijk wordt het binnenkort vier keer per week. Alleen al vanuit Amsterdam vertrekken nu iedere zaterdag tussen de 25 en 30 volle bussen naar Duitsland. Niet alleen van onze organisatie.”
Tassen zijn gevuld met koffie, frisdrank en schoonmaakmiddelen. Net zoals de tas van Sandra. “We doen dit een paar keer per jaar. Mijn moeder is mede-organisator. Vandaag kom ik vooral voor de alcohol, wasverzachter, tandpasta en zeep. Het scheelt honderden euro’s. In Nederland moet de regering zich eens achter de oren krabben”, zegt Sandra uit Amsterdam.
Deze trend valt niet bij iedereen in de smaak. Veel ondernemers in de grensprovincies zijn het hier niet mee eens. “Dat dit soort busreizen nu wordt georganiseerd, is echt heftig. Voorheen waren het individuen die de grens over staken”, zegt horeca-ondernemer Rudy Gommans uit Meijel. Hij is voorzitter van Koninklijke Horeca Nederland (KHN) Limburg. “Het loont nu al voor mensen die vele kilometers van de grens af wonen”, zegt Gommans. Hij vindt dat het voor ondernemend Nederland moeilijk wordt gemaakt door Den Haag.
“Veel dagelijkse boodschappen in ons buurland zijn goedkoper door de lagere btw en accijnzen. Door de massale winkelbezoeken in Duitsland komt de leefbaarheid in veel dorpen bij ons onder druk te staan. En het ondernemersklimaat.” Niet alleen doen mensen in het buiteland boodschappen, ook het toerisme en de horeca verplaatst zich. Daarom ondersteunt KHN deze actie.
Lees het hele artikel verder op telegraaf.nl