De hoge prijs van sigaretten zorgt ervoor dat steeds meer rokers overstappen op illegale namaaksigaretten. Een pakje in sigaretten kost in Nederland inmiddels meer dan € 12. Door de stijgende accijnzen zoeken veel mensen goedkopere alternatieven. Uit onderzoek van de douane blijkt dat inmiddels “één op de tien sigaretten een nepper” is. Twee jaar geleden lag dat percentage nog veel lager. De stijging is dus groot.
Namaaksigaretten lijken aantrekkelijk door hun lage prijs, maar brengen grote risico’s met zich mee. Het is vaak onduidelijk welke stoffen erin zitten. Onderzoek laat zien dat goedkope tabak soms wordt verbouwd op vervuilde grond. De FIOD vond eerder tabak waarin veel meer metalen, zoals lood, zaten. De tabaksbranche waarschuwde zelfs voor “sporen van rattenpoep” in illegale sigaretten. Daarmee zijn deze producten vaak nog schadelijker dan gewone sigaretten.
Toch groeit de handel snel. Criminelen verkopen namaaksigaretten, met name via social media. Op TikTok, Instagram, Marktplaats en vooral op Telegram bieden zij goedkope sloffen aan. In sommige groepen kost een slof Marlboro of Camel nog maar € 35 tot € 40. Dat is veel goedkoper dan in winkels of zelfs in het buitenland. Vaak bezorgen verkopers de sigaretten thuis of spreken ze ergens af voor overdracht.
Veel illegale sigaretten worden ook in Nederland geproduceerd. In Stroe ontdekte de FIOD onlangs een grote illegale sigarettenfabriek in een voormalige kippenboerderij. Daar namen opsporingsdiensten 320.000 sigaretten en 45.000 kg tabak in beslag. “Een flinke vangst”, zei Wietske Visser van de FIOD. In de loods vonden rechercheurs ook slaap- en verblijfsruimtes voor werknemers. Twaalf mensen werden direct aangehouden. Omwonenden merkten eerder al vreemde geuren op. Het rook “alsof de houtkachel aanstond in de zomer.”
De illegale handel schaadt niet alleen de gezondheid, maar ook de economie. De Nederlandse staat loopt jaarlijks miljoenen euro’s aan accijnzen mis. Alleen al op in beslag genomen illegale tabak liep het Rijk vorig jaar meer dan € 105 miljoen mis. Naar publieke voorzieningen had het geld ook naartoe kunnen gaan. De handel in namaaksigaretten groeit dus snel, levert criminelen veel geld op en vormt een steeds groter probleem voor de samenleving.
Lees het hele artikel verder op de stentor.nl