Presentator Danny Ghosen gaat de straat op om Nederlanders te interviewen over roken. De handel in illegale sigaretten kent een flinke groei en hierdoor criminaliseert de tabaksmarkt. Danny onderzoekt de gevolgen van het Nederlandse antirookbeleid.
Danny loopt op straat samen met een 66-jarige vrouw, die al meer dan vijftig jaar rookt. “Vroeger maakte de overheid nog reclame voor sigaretten en kon je overal sigaretten kopen”, zegt de vrouw. Danny kan zich nog goed herinneren dat twintig jaar geleden in treinen roken normaal was. Toen dat verboden was, zijn rookruimtes in de horeca gecreëerd. “Dan had je precies hetzelfde effect. Ook blauw van de rook, maar ja niemand hoefde daar naar binnen. Geen idee waarom de rokersruimtes verboden zijn geworden. Nu staan we eigenlijk met z’n allen op straat in het zicht van jongeren, terwijl dit hele beleid is gemaakt om jongeren niet aan het roken te helpen. Waarom staan wij met z’n allen buiten?”, vraagt de vrouw. “Voor andere verslavingen zijn gelegenheden. Denk aan gokkers die naar het casino gaan, seksverslaafden kunnen naar de clubs en alcohol… dat weten we allemaal. Voor rokers is er niets en wij staan op straat. Wij vinden dat tabaksgebruik onder het vergunningsstelsel thuishoort. Zo zouden er rookcafé’s kunnen ontstaan.”
Hierna interviewt Danny een man die handelt in illegale sigaretten en vraagt waarom hij is begonnen met de verkoop van sigaretten. “Heel eerlijk kwam ik het tegen en ik dacht kijken of hier handel in zit. Het was begonnen als een soort van geintje”, zegt de man die niet herkenbaar in beeld wil. “Ik kom dat niet zo gauw tegen, dus hoe ben jij dat tegengekomen?”, vraagt Danny. “Via Telegram ben ik het tegengekomen. Nu verkoop ik ongeveer tussen de 25 en 50 sloffen per week”, vertelt de man. Normaal gesproken kost een slof sigaretten tussen de € 110 en € 120. Deze man verkoopt zijn sloffen sigaretten tussen de € 35 en € 40 per slof. Waar deze sigaretten gemaakt zijn? Dat weet de man niet. Hij zegt dat er geruchten rondgaan waar deze vandaan kunnen komen, maar ook dat wil hij liever niet weten. Hij is ervan op de hoogte dat er illegale sigarettenfabrieken zijn en dat die ook worden opgerold. “Ik wil daar ook niets van weten en niet mee bemoeien. Dat is toch wel een paar stappen verder het criminele circuit in. Dat wil ik niet”, zegt de man.
Jan Hein Sträter van branchevereniging VSK vertelt over illegale sigaretten. “Het komt voor dat daar gewoon bestrijdingsmiddelen in worden aangetroffen. Zware metalen, maar ook stukjes plastic en karton. Dit vangwege een onbewaakt en onverschillig productieproces”, zegt Sträter. Danny vraagt of de tabaksindustrie last heeft van namaaksigaretten, of is het een kleine business? “Dit is een enorme business. Twee keer per jaar wordt Europabreed een onderzoek gedaan. Wat is gebleken uit onderzoek van het laatste kwartaal van 2024, dat 4% van alle tabak, alle sigaretten die in Nederland worden gerookt, namaak is. Daarnaast is 50% van de sigaretten niet in Nederland gekocht, dat is dus smokkel. Criminelen haken hierop in: u hoeft niet naar Duitsland te rijden, wij rijden wel”, aldus Sträter.
Naast dat mensen sigaretten over de grens halen, zetten criminele organisaties ook illegale sigarettenfabrieken op in Nederland, weet Stäter. “Miljoenen euro’s worden hierin geïnvesteerd. Terroristische organisaties financieren zich met de opbrengsten uit onder andere de tabakshandel. Uit een Amerikaans rapport blijkt dat illegale tabakshandel de agressie tegen de staat financiert.”
Bekijk het hele filmpje op youtube.com
Illegale sigaretten BOOMING door het anti-rookbeleid | Danny op Straat